SOOKURE LASTEAIA KODUKORD

1. Üldsätted
1.1. Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja sellest tulenevatest õigusaktidest.
1.2. Lasteaial on koolitusluba nr 4099 HTM, 02.05.2006 a.
1.3. Õppe- ja kasvatustöö aluseks on lasteaia õppekava.
1.4. Lasteaia koduleht: http://sookure.edu.ee/ ja e-post direktor@sookure.edu.ee
1.5. Paide Sookure Lasteaed on avatud 7.00 – 19.00.
1.6. Kõik rühmad on avatud 7.00 - 18.00.
1.7. Valverühm on avatud 18.00 – 19.00. Valverühmas töötavad õpetajad vastavalt valvegraafikule 1 kord kuus oma rühmas. Valverühma silt asub peaukse juures seinal.
1.8. Kodukord on lastele, vanematele ja lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.


2. Lapse saabumine ja lahkumine, lapse puudumine
2.1. Lapsevanem toob lapse lasteaeda enne õppe-ja kasvatustegevuste algust ja viib sealt ära endale sobival ajal järgides lasteaia päevakava.
2.2. Õppekavas planeeritud õppe-ja kasvatustegevused algavad kell 8.40.
2.3. Kui laps tuleb mõnel päeval hiljem, tuleb sellest teatada eelnevalt õpetajale ja teha seda rühmas kokkulepitud infokanali kaudu.
2.4. Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
2.5. Lasteaia territoorimumile sisenedes ja lahkudes tuleb sulgeda enda järel aiavärav. Majja sisenedes kasutada rühmale ettenähtud sissepääsu.
2.6.Parkla alal jalgsi liikumiseks kasutada ainult kõnniteed ja ülekäigurada.
2.7. Lasteaeda tulles ning koju minnes varuda aega ja kannatust, et laps jõuaks ise riietuda.
2.8. Lasteaia territooriumil kasutada mobiiltelefoni ainult tungival vajadusel.
2.9. Rühma töötajal on õigus laps üle anda ka vanemate poolt eelnevalt tutvustatud ja volitatud esindajatele.
2.10. Rühma töötajal on keelatud last anda üle alaealisele või selleks volitamata isikule. Keelatud on last anda üle alkoholi- ja/või narkojoobes isikule. Sellisel juhul on õpetaja kohustatud teavitama olukorrast teist lapsevanemat või politseid.
2.11. Õpetajal ei ole lubatud last väravast välja e. üksi koju saata.
2.12. Kojuminekul vanem ja laps teatavad lahkumisest õpetajale.
2.13. Eriolukordades, kui lapsevanem ei jõua lapsele järgi õigeaegselt, on tal kohustus sellest teavitada rühma töötajat lasteaia kontakttelefonil.
2.14. Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järgi tuldud, ootab rühma töötaja lapsevanemat 10 minutit (kella 19.10-ni) peale lasteaia sulgemist. Samal ajal proovib rühma töötaja telefoni teel kontakti saada lapse vanematega või volitatud esindajatega ning teavitab olukorrast direktorit. Kui ka siis pole lapsevanem lapsele järele tulnud, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi.
2.15. Lapse lasteaeda mittetulekust teavitada rühmaõpetajat Eliis.ee keskkonna kaudu hiljemalt eelmise päeva lõunaks (s.o.12.00). Esmaspäevane puudumine märkida reedel kella 12.00ks. Sellisel juhul arvestatakse laps sööjate hulgast maha. Mitteteatamise korral jääb laps sööjate nimekirja ning toidupäev läheb maksustamisele.
2.16. Pikaajalise (2-3 nädalat) puudumise korral peab lapsevanem teavitama rühma, millal laps uuesti lasteaeda tuleb.


3. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
3.1. Lapsevanem informeerib lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda, õppe-ja kasvatustegevuse korraldust ning menüüd.
3.2. Lasteaia töötajad kujundavad erivajadustega lastele koostöös lasteaia pidaja ja kohaliku omavalitsusega laste arengut soodustava ja võimalustele vastava keskkonna.
3.3. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal, ning teavitab lapse tervise-või käitumishäiretest lapsevanemat ja vajadusel lasteaia tervisetöötajat ning lasteaia direktorit.
3.4. Lasteaeda ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
3.5. Lapsevanem teavitab rühma õpetajat, kui laps haigestub või mingil muul põhjusel ei tule lasteaeda. Lapse nakkushaigusesse haigestumisest on vajalik teavitada õpetajat esimesel võimalusel.
3.6. Rühmaõpetajal ei ole lubatud lasteaeda vastu võtta last, kellel on: palavik, köha, nohu, kõht lahti, nahalööve, silmapõletik, pedikuloos, nakkushaigus, oksetõbi.
3.7. Lapse haigustunnuste ilmnemisel teatatakse koheselt lapsevanemat. Sellisel juhul on lapsevanemal kohustus lapsele järele tulla esimesel võimalusel.
3.8. Lapse lasteaias ägeda haigestumise või vigastuse korral kutsub lasteaia töötaja vajadusel kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Lapsevanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
3.9. Nakkushaiguse kahtlusega laps tuleb lasteaia töötajal võimaluse korral eraldada teistest lastest, kuid teda ei tohi paigutada üksinda eraldi ruumi.
3.10. Lasteaia tervisetöötaja või direktor teatab telefoni teel või e-kirjaga Terviseametile ning avaldab vanematele teate lasteasutuses levivast nakkushaiguse puhangust või juhtumist, nimetamata seejuures haigestunud ja nakkuskahtlusega laste nimesid.
3.11. Nakkushaiguste esinemise perioodil rakendatakse lasteaias eri puhastuskorda ja kätepesemisenõudeid, järgides Terviseameti juhiseid.
3.12. Tervishoiutöötaja poolt koju suunatud ja haiguse tõttu puudunud laps tuuakse lasteaeda uuesti siis, kui laps on terve.
3.13. Haiguse puhul järelravi tuleb teostada kodus. Rühma õpetaja ei anna lapsele lasteaias vanema poolt kaasa pandud ravimeid, ega luba ka lapsel neid võtta.
3.14. Lapsel peavad kaasas olema isiklikud hügieenivahendid (kamm, taskurätt, vajadusel vahetuspesu).
3.15. Laps tuleb tuua lasteaeda korrastatud välimusega: pikad juuksed kinni ja küüned korrastatud.
3.16. Lakitud küünte, tatoveeringute, soolatüügastega, ohatiste, lööbega lapsi basseini ei lubata.
3.17. Soodsate ilmastikutingimuste korral peab võimalikult palju laste tegevusi toimuma lasteaias õues.
3.18. Kõik lasteaias olevad lapsed osalevad õuetegevustes.
3.19. Kõik lasteaias olevad lapsed võtavad osa liikumis- ning ujumistundidest.
3.20. Toitlustamine lasteaias toimub vastavalt kehtivatele tervisekaitsenõuetele ning lasteaedadele koostatud toitumissoovitustele.
3.21. Lasteaias on kolm toidukorda: hommikusöök 8.30; lõunasöök 12.00 (1,5-2-aastased), 12.10 (3-4-aastased) ja 12.20 (5-6-aastased); õhtuoode 16.00 (2-7-aastased). 3.22. Menüü on koostatud üheks nädalaks. Lapsevanem saab tutvuda menüüga rühma infostendil ning Eliis.ee keskkonnas.
3.23. Kui lapsel on mingi toiduaine suhtes allergia, esitab lapsevanem tervishoiutöötajale selle kohta arsti poolt väljastatud tõendi toidumenüü muutmiseks.


4. Riietumine
4.1. Lapse riietamisel arvestada lasteaia mitmekülgsete tegevustega nii toas kui õues.
4.2. Laps tuleb tuua lasteaeda puhaste, tervete riiete ja jalanõudega ning need peavad vastama lapse suurusele.
4.3. Lapsel peavad olema libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivaid jalanõud, et vähendada komistamis-ja kukkumisohtu.
4.4. Sisejalanõud peavad olema sellised, mille jalga panemisega ja jalast võtmisega saab laps iseseisvalt hakkama, ning mis ei määri rühma põrandat.
4.5. Laste riietel ei tohi olla pikki paelu ning muid ohtlike detaile. Pikad sallid on keelatud ohutuse tagamiseks.
4.6. Tõmblukud laste riietel peavad olema terved ning kergesti töötama.
4.7. Kaelaketid ning rippuvad või rõngakujulised kõrvarõngad on lasteaias keelatud.
4.8. Laps vajab lasteaias piisavalt erinevaid riideid ja jalanõusid kogu päevaks (vahetusriided nii tuppa kui õue). Koos õpetajaga valitakse neist sobivamad vastavalt ilmastikule ja toatemperatuurile.
4.9. Riided peavad olema kergesti selga pandavad (ilma keeruliste kinnitusteta).
4.10. Sõrmikud võib kaasa panna lapsele, kes oskab neid ise kätte panna.
4.11. Lapse liikumistegevustes osalemise jaoks on vajalikud spordiriided (T-särk ja püksid). Kord kuus tuleb lapse võimlemisriideid kodus korrastada.
4.12. Ujumiseks vajalikud riided (trikoo/ujumispüksid), rätik ja pesemisvahendid palun tuua rühma ujumisperioodi algul. Vajalikud on kätised ja ujumismüts. Ujumisriiete valikul arvestada sellega, et laps oleks võimeline neid iseseisvalt selga panema. 1-2x õppeaasta jooksul tuleb ujumisriideid ja rätik koju pessu viia.
4.13. Suveperioodil õues käimiseks on vajalik õhuke müts, mis kaitseb last päikese eest.
4.14. Arusaamatuste vältimiseks tuleb riietele ja esemetele lapse nimi peale kirjutada.


5. Turvalisuse tagamine
5.1. Lasteaia töötajad loovad lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi-ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
5.2. Lasteaias on mängu-ja võimlemisvahendeid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse. Ronimisredeleid, spordi-ja mänguväljaku ning võimlemisvahendeid on kontrollitud tootja juhendite kohaselt.
5.3. Lasteaia mööbel on paigutatud nii, et on välditud vigastuste tekkimine ja lastel on võimalikult palju ruumi mängimiseks.
5.4. Laste väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on keelatud.
5.5. Lasteaia töökorraldusega on tagatud, et kogu rühma tööaja jooksul vastavad õpetaja või õpetajat abistava töötaja ja laste suhtarvud koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud piirnormidele.
5.6. Laste puhke-või magamise ajal on laste juures üks rühma töötaja.
5.7. Kui laste õuesolekuajal on ühel rühmatöötajal põhjendatud vajadus minna osade lastega tuppa, peab teine rühma töötaja tagama ülejäänud rühma laste turvalisuse õuealal.
5.8. Laste ujulasse, basseini, veekeskusesse või veekogu avalikku supluskohta suplema viimisel on vähemalt iga seitsme lapse kohta pedagoog, treener või täiskasvanu, kes jälgib pidevalt lapsi ja juhendab vees toimuvaid tegevusi ning osutab vajaduse korral abi.
5.9. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on rühma töötajad alati helkurvestides ja vestide olemasolul on lastel samuti seljas helkurvestid.
5.10. Turvalisuse tagamiseks on lasteaia hoones elektrooniline G4S valve.
5.11. Lapsevanemad, lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad enda järel väravad, et tagada laste turvalisus.
5.12. Lasteaia õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteaeda teenindavale transpordivahenditele (kaubaautod), kellel on vastav luba.
5.13. Lasteaia mängualale ei sõida lapsed, lapsevanemad ega töötajad jalgratastel vaid lükkavad ratast käekõrval.
5.14.Lapsele ei ole lubatud kaasa anda järgmisi esemeid: elektroonikaseadmed (telefonid, tahvelarvutid jms), heli tegevad esemed, raha, väärisesemed, ehted, veepüssid, militaarsed ja vägivallale õhutavad esemed.
5.15. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele. Rühma töötaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest. Koduste mänguasjade rühma toomise kord võib olla rühmiti erinev (mänguasjade kogus, mänguasjapäev jms).
5.16. Lapsevanemad ja lasteaiatöötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajat või lasteasutuse direktorit laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.
5.17. Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteaia kriisimeeskonna poolt vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.


6. Koostöö lapsevanemaga
6.1. Lasteaias toimuvatest sündmustest, aktuaalsetest probleemidest riputatakse teated rühma stendile, lasteaia kodulehele ja Eliis.ee keskkonda.
6.2. Lapsevanem, kelle lapse arengus või käitumises on probleeme, teeb igakülgselt koostööd lasteaiaga.
6.3. Lasteaeda tuleb informeerida kui muutub lapse ja/või lapsevanema perekonnanimi, elukoht või kontakttelefon.
6.4. Lapsevanemale võimaldatakse vaadelda rühmategevusi, jälgida last teiste laste hulgas ning tutvuda lapse kunstitöödega rühmaruumides ning lasteaia koridoris
6.5. Sõimerühmades rakendatakse kohanemisperioodi kuni neli nädalat. Lapsevanem saab rühmaruumis olla esimesel nädalal, edaspidi peab arvestama õpetajate soovitusi.
6.6. Lasteaia kohamaksude arve tasutakse hiljemalt iga kuu 25. kuupäevaks.
6.7. Lasteaia maksude võlgnevuste puhul tuleb pöörduda lasteaia direktori poole maksegraafiku tegemiseks ning makseraskuste korral pöörduda abi saamiseks Paide linna sotsiaalosakonna poole.
6.8. Lasteaia maksude (kohamaks ja toiduraha) hindade muutumisest teavitatakse lapsevanemaid ette. Lasteaia kohamaks kalendrikuus on seotud 7,5 % vabariigi valitsuse poolt kehtestatud kuutasu alammäärast.
6.9. Erimeelsused ja probleemid lahendatakse esmalt rühma õpetajatega, järgides konfidentsiaalsuse nõudeid. Kui probleemile rühma tasandil lahendust ei leita, pöörduda juhtkonna poole ja alles seejärel ametkondade poole. Keelatud on lasteaia siseseid probleeme lahendada sotsiaalmeedia kanalite kaudu.
6.10. Lasteaia direktoril on vastavalt vajadusele õigus liita rühmi ja teha muudatusi töökorralduses (suvekuudel, koolivaheaegadel, pühade ajal, koolitustel osalemisel).
6.11. Riigis kehtestatud eriolukorra ajal teeb asutuse juht muudatused töökorralduses tulenevalt valitsuse ettekirjutusest ning teavitab sellest lapsevanemaid Eliisi kaudu.
6.12. Hea koostöö õpetajate ja vanemate vahel on eelduseks, et laps tunneks ennast lasteaias turvaliselt, oleks rõõmus, õpihimuline ja leiaks palju sõpru.
Oluline on meeles pidada, et kõik lasteaia töötajad töötavad Teie lapse ja Teie heaks!